Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

1
259

Evde cilt bakımı yapmak sanıldığı kadar zor değildir. Ev ortamındaki huzur, cildinize uyguladığınız cilt bakım yöntemlerinden daha iyi verim almanızı sağlar. Eğer evde cilt bakımı yapmaya yeni başladıysanız kısa süre içerisinde alışacağınızı söyleyebilirim.  Ayrıca, evde cilt bakımı yaparken masrafınız fazla olmayacağı gibi genellikle ev ortamında bulunan malzemelerden oluşuyor.

Öncelikle cilt tipinizi tanımakla başlamalısınız. Cilt tipinizi bilmiyorsanız uzman bir dermatologdan yardım alabilirsiniz. (İlerleyen zamanlarda cilt tiplerine göre paylaşımlar yapacağım)

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı yaparken sıralama çok önemlidir. Öncelikle temizlikten başlamak gerekiyor. Bunu şöyle düşünün; yeni bir eve taşındınız, ilk olarak eşyaları mı yerleştirirsiniz yoksa evimi temizlersiniz? Tabii ki de temizlik yaparsınız.

Evde Cilt Nasıl Temizlenir?

Cilt temizliği yaparken kullanacağınız ürünün yüzde 100 organik olması gerekiyor. Cilt temizliği için defne sabununu kullanabilirsiniz. Antiseptik olmasıyla birlikte birçok cilt rahatsızlığını giderecek bileşenlere sahip.

Defne sabununu sevmediniz veya size yaramadığını düşünüyorsanız zeytinyağlı sabun tercih edebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken tek şey organik olması…

Sabun ile cilt nasıl temizlenir?

Doğal bir sabun aldınız, peki nasıl temizleyeceksiniz?

Öncelikle ellerinizde köpürterek kullanabileceğiniz gibi, doğal kabak lifi de kullanabilirsiniz. Kabak lifi doğal peeling yapmanıza olanak sağlar.

Not: Kabak lifi haftada en fazla 2 defa kullanılabilir.

Cildinize Uygulayabileceğiniz Tonik Tavsiyesi

YOUR ARTICLE INLINE AD

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi gülsuyunu da yüzde 100 doğal seçmelisiniz. Tüm cilt tiplerine uygun olan gül suyu, doğal bir toniktir. Cildi yatıştırıp nemlendirir. Eğer hassas bir cilde sahipseniz gülsuyu tam size göre!

Nasıl uygularım?

Gülsuyunu pamuğa döküp yüzünüze masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Cildi Nemlendirerek Bakım Yapmak

Cilt bakımı yaparken en önemli konulardan biride cildi nemlendirmek…
Cildin ihtiyaç duyduğu nem eğer yoksa dışarıdan doğal yağlar ile alınmalıdır. Özellikle kuru ciltler için şu yağları tavsiye ediyorum;

  • Buğday yağı
  • Çiçek yağı
  • Anemon yağı
  • Çök otu yağı
  • Badem yağı

Yağlı ciltler ne yapmalı?

Yağlı ciltlere tavsiyem aloe vera jeli…

Cildi hem rahatlatır hem de nem oranını dengeler.

Aloe vera jeli nedir?

Aloe vera jelini eczanelerden veya online alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz. Aloe vera bir bitkidir. Aloe vera jeli, bitkinin yapraklarından sıvı halde akar. İsterseniz bu bitkiyi alışveriş sitelerinden satın alabilirsiniz. İhtiyacınız olduğu zamanlarda yapraktan biraz kesip kullanabilirsiniz.

Özet olarak evde cilt bakımı yapmak için bilmeniz gereken püf noktaları öğrenmiş oldunuz. İlerleyen günlerde evde doğal cilt bakım maskeleri nasıl yapılır onları anlatacağım. Bizi takip etmeye devam edin…

YOUR ARTICLE BOTTOM AD

1 YORUM

YORUM YAP

Yorum yazın
İsminizi yazın