Seboreik Dermatite Kesin Çözüm Bitkisel Yöntem

26
14621

Seboreik Dermatit rahatsızlığını yıllarca çekmiş, sonunda bitkisel yöntemlerle kurtulmuş kişilerin nasıl kurtulduklarını, neler yaptıklarını makale olarak yazdım.

Öncelikle seboreik dermatit rahatsızlığının neden kaynaklandığına bakalım.

Seboreik dermatit cilt rahatsızlığı için birçok yabancı kaynak, ikinci beyin olan bağırsaklarımızı işaret etmektedir. Yani, seboreik dermatit rahatsızlığına bozulan bağırsak florası neden olmaktadır.

Bugüne kadar denediğiniz birçok krem bu hastalığı iyileştirmedi dimi?

Bunun sebebi tamamen ticari. Eğer hastalığınızı geçirebilecek bir krem olsaydı, ilaç sektörü nasıl para kazanacaktı…

Bunları iyi düşünüp, kendinize motivasyon kaynağı yapmalısınız.

Seboreik dermatit rahatsızlığını kalıcı olarak yenmenin tek yolu bağırsak florasını düzeltmektir. Bunun için iyi bir diyet yapmanız gerekiyor.

Daha önce coresatin isimli konumda bahsettim, iyi bir gaps diyeti ya da candida diyeti ile bağırsak florasını düzeltebilirsiniz.

Bunların yanı sıra, seboreik dermatit rahatsızlığına iyi gelen her şey bu makalemde yer alacak.

Seboreik Dermatit Rahatsızlığı İçin Bitkisel Tedavi

Öncelikle yeme içme alışkanlığınızı değiştirmelisiniz. Buna glüten içeren yiyeceklerden başlayın. Hayatınızda hiçbir zaman glüten içeren yiyecekler olmamalıdır.

Çünkü hazır gıdalar yapılacak olan diyette kullanacağımız probiyotikleri (faydalı bakterileri) yok etmektedir.

Seboreik Dermatit Diyetinde Yasak Olan Yiyecekler

Diyet yapmadan seboreik dermatit rahatsızlığını yenemezsiniz. Glüten içeren yiyecekler,  hazır gıdalar, asitli içecekler ve şeker yasak. Hatta şeker, seboreik dermatit sorununu ortaya çıkaran, atağa geçiren bir bomba gibi isimlendiriliyor.

Kuruyemişlerinde tamamı yasak. Sadece çiğ badem, ceviz ve çiğ kabak çekirdeği tüketebilirsiniz.

Kuru yemişleri pişmemiş seçmemizin nedeni küf olayı…

Glüten içeren yiyecekler nelerdir?

Aklınızın karışmaması için sizlere glüten içeren yiyeceklerin listesini paylaşıyorum;

 • Ekmek
 • Makarna
 • Poğaça
 • Kek
 • Pasta
 • Dondurma
 • Hazır gıdalar
 • Cips
 • Soya sosu
 • İşlenmiş her şey
 • Şeker
 • Sos
 • Ketçap
 • Mayonez

Aklınıza gelecek tüm hazır gıdalar glüten içerir.

Zor gibi görünse de diyette yasak olan yiyeceklerin aslında sağlıklı insanlarında kaçınması gereken yiyecekler olduğu konusunda hem fikiriz. Birkaç hafta sabrettikten sonra vücudunuz bu diyete alışıyor. Ayrıca yüzünüzün de iyileştiğini gördükçe doğru yolda olduğunuzu hissedeceksiniz. Bu da size motivasyon kaynağı olacaktır.

Seboreik Dermatit İçin Faydalı Yiyecekler

Yukarıda yasak olan yiyecekleri yazdım. Şimdide faydalı olan yiyecekleri listeliyorum;

 • Yumurta (organik)
 • Tavuk (organik)
 • Yağlı balıklar (omega 3 için) /direkt balık yağı da kullanabilirsiniz, oldukça faydalıdır.
 • Brokoli
 • Sebzeler
 • Yoğurt
 • Kefir
 • Elma sirkesi
 • Enginar
 • Kabak

Gibi sebze türü olan her şey faydalıdır. Yoğurt ya da kefiri diyetinizin 2. Ayından sonra tüketmeniz tavsiye ediliyor. Elma sirkesini sabah aç karnına tüketmeyin özellikle çorba, salata ve yemeklerde az miktarda alabilirsiniz.

Yemekten yarım saat önce su için, yemekten sonra 2 saat su içmeyin. Bu da oldukça faydalı bir yöntem olup, sağlıklı kilo vermenizi de sağlar.

Seboreik Dermatit İçin Bitkisel Takviyeler

 • Probiyotik – Prebiyotik

Probiyotik, bağırsak florasını düzeltmek için en önemli kaynağımız. Günümüzde satılan birçok probiyotik markası vardır. Probiyotik seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken tek şey bağırsakta çözülebilmesidir.

Ayrıca mide asidinden etkilenmemesi gerekiyor.

Bunun için satın alacağınız probiyotiklerin içerisinde mutlaka Lactobasillus, Bifidobacterium ve Streptomyces olmalıdır.

Prebiyotik için fermente olmuş gıdalar tüketebilirsiniz. En önemli kaynağımız soğan, sarımsak, yer elması, muz, tam tahıllı ürünler ve sebzeler.

Eğer süt ve süt ürünlerinize alerjiniz varsa dikkatli kullanmanız gerekiyor. İlk başlarda fermente edilmiş ürünler yerine sadece probiyotik kullanmak daha doğru olacaktır. İlerleyen zamanlarda ev yoğurdu ve kefir tüketebilirsiniz. Yoğurt sinbiyotik olarak isimlendirilir hem probiyotik hem de prebiyotiklerin ikisinin toplamı anlamına gelir.

 • Elma Sirkesi

Organik elma sirkesi seboreik dermatit rahatsızlığını oluşturan mantarları yok etmektedir. Düşman ile hem içeriden hem de dışarıdan savaşmalısınız. Bunun için seboreik dermatit rahatsızlığınız bulunduğu bölgeyi organik elma sirkesi ile temizleyip 5 dakika bekledikten sonra durulamalısınız. Seboreik dermatit sorununu ortaya çıkaran mantarların öldüğünü, kızarıklığın ve kaşıntının yok olduğunu hemen hissedeceksiniz.

Bu işlemi günde bir defa uygulamanız yeterlidir.

 • Sarımsak

Organik sarımsak candida mantarının düşmanıdır. Günde birkaç adet sarımsak yutmak oldukça önemli bir yere sahip. Eğer kokudan şikayetiniz varsa sarımsak yuttuktan sonra birkaç yaprak marul tüketebilirsiniz. Marul sarımsak kokusunu ortadan kaldırmaktadır.

 • C vitamini

C vitamini hayatı bir öneme sahiptir. Candida ile savaşta önemli bir yeri olan C vitamini günde en az 1000 mg alınmalıdır.

 • Magnezyum

1 adet maden suyunda 108 mg. magnezyum vardır. Magnezyum ihtiyacınızı maden suyundan alabilirsiniz. Seboreik dermatit için ilan niteliğindedir. Günde en fazla 1 litre almalısınız.

 • Zeytinyağı

Soğuk sıkım zeytinyağı candida mantarını yok etmektedir. Eğer ağzınızda aft, dilinizde de beyaz lekeler varsa buna candida mantarı sebep olmaktadır. Her gün ağzınızı zeytinyağı ya da hindistan cevizi yağı ile 10 dakika kadar gargara yaparsanız ağzınızdaki candidayı sonsuza dek yok etmiş olursunuz. Süre olarak 1 hafta yeterli. Bunun dışında her gün yarım çay bardağı zeytinyağı tüketebilirsiniz.

 • Hindistan cevizi yağı

Candida mantarının baş düşmanları arasında yer alan hindistan cevizi yağı antiseptik içermesinden dolayı çok faydalıdır.

Bitkisel takviyeler candida mantarının ölmesi, yok olması için hayati öneme sahiptir. Seboreik dermatit bağırsak hastalığından kaynaklanmaktadır. Bunun için doktorların yazdığı kortizonlu kremlere para vermeyin. Hastalık içten olunca, dışarıdan müdahale hiçbir zaman kalıcı olarak iyileştirmez.

Hastalığı yenmenin tek yolu budur. Sağlıklı bir bağırsak florasına sahip olduğunuz zaman diyetinizi esnek hale getirebilirsiniz. Yani, canınız tatlı istediği zaman az da olsa yiyebilirsiniz. Bu diyet en fazla 1 yıl yapılırsa (taviz vermeden) bağırsak floranız düzelir ve seboreik dermatit dahil yüzlerce rahatsızlıktan sonsuza dek kurtulabilirsiniz.

Bu arada candida mantarını hızlıca yok eden MMS isimli bir klordioksit su var. Sadece zararlı bakterileri öldürdüğü söyleniyor, bu konuyla alakalı da makale yazacağım.

Sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorum bölümden bana iletebilirsiniz.

Candida Mantarının Doğal Tedavisi isimli konumuza göz attınız mı?

26 KİŞİ YORUM YAZDI

 1. Ben de yağlı egzama var. Saçım aşırı yağlanyor, pul pul dökülmek yerine deride tanecikli katı yağ gibi yuvarlar şeyler oluyor. Bunun sonucunda kaşıntı ve dökülme de yapıyor. Benim rahatsızlığım probiyotik ile mi alakalı yoksa bağırsak mı?

  • Bağırsak ile alakalı olabilir. Düzenli beslenmeniz çok önemli. Yazımız da anlatıldığı gibi beslenirseniz şikayetlerinizin azaldığını görebilirsiniz.

 2. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim benim gibi düşünen bir sürü insan var tüm kortizon lu losyon, krem vb veren doktorlardan çok daha yardımcı oldunuz sizden önemli bir ricam var lütfen Haftalık bir diyet yazarmısınız harfi harfi uygulamak istiyorum örneğin pazartesi sabah…. Öğle…. Akşam salı…. Çarşamba diye çok sevinirim

 3. Canım benim verdiğin bilgiler o kadar değerli ki hayat kurtarma niteliğinde. İnşallah hepsini yavaş yavaş vücuda alıştırıp uygulayacağım ama sormak istediğim bir kaç şey var. Mesela baklagiller bulgur mercimek vs. onları nasıl yapacağız? Çay kahve tüketimi nasıl olmalıdır ve bir de meyveler var tabii kuru ve normal olanlar… Kafam biraz karıştı kusura bakma ama yardımcı olduğun için teşekkür ederim sana, sağlıkla kal 🙂

 4. Eğer bu dediklerinizi birkaç yıl hiçbir şekilde diyette kaçamak yapmadan yaparsanız düzelirsiniz. Aksi halde hep tekrar eder. Bağırsak florasındaki zararlı patojenlerin aç kalıp dışarıya çıkması gerekiyor.

 5. Merhaba, söylediklerinize katılıyorum. İki yıldır bu hastalığı yerli ve yabancı tüm kaynaklarda araştırdım. Geldiğim son noktayı sizinle paylaşmak istiyorum. Çünkü bu yapılan diyetler etkili olsa da belli bir süreden sonra tekrarlayabiliyor. Lütfen bana mail atın, bu bilgiyi sizinle paylaşayım.

 6. Çok güzel anlatmışsınız. Benimde saç derimde kızarıklık ve pullanmalar oluyor göz kapağımda da çıkmaya basladı aynı zamanda aft var ağız içimde. Bu da candida mantarından kaynaklı olabilir mi? Ayrıca doktora gittim kortizonlu şampuan ve birkaç krem yazdı. Siz ne önerirsiniz acaba yardımcı olursanız sevinirim.

YORUM YAP

Yorum yazın
İsminizi yazın