Anasayfa Sağlık İshale Ne İyi Gelir? İshali Ne Keser? Doğal İshal Tedavisi

İshale Ne İyi Gelir? İshali Ne Keser? Doğal İshal Tedavisi

Yazan: Bakımsız

İshal Nedir?

Normal olan dışkının yumuşak, daha sulu, açık veya koyu renkli, sık ve sürekli olması ishal olarak adlandırılır. Genel olarak tehlikeli olmamakla beraber, gündelik yaşamı sekteye uğratan bir semptomdur. İshal semptomuna yakalanmış olan kişiler, bir gün içinde 250 gramdan fazla dışkılama gerçekleştirir ve bu miktarın %70′ i sıvı olarak dışarıya atılır. Daha ağır görülen vakalarda bu miktar 13 litreye kadar yükselebilir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmaya ve tespitlere göre, gün içinde 3 defadan fazla olmak kaydıyla dışkılama yapan kişilerin ishal oldukları saptanmıştır. Son derece ciddiye alınması gereken bir durumdur ve 5 yaşından daha küçük olan çocuklar için hayati risk taşıdığı söylenilebilir.

İshal Neden olur?

Birçok nedene bağlı olarak yaşanan ishal vakaları, özellikle tüketilen bazı besinlerin aşırılığı olması nedeniyle ilişkilendirilir. Bunların başında normalden fazla vücuda alınan magnezyum ve C vitamini olduğu belirtilir. Vücuda alınan besinler kalın bağırsağa inmeden hemen önce, sindirildiği için sıvı durumundadır. Kalın bağırsak suyu emdikten sonra kalan posayı yarı katılaşmış bir kıvama getirir. Eğer kalın bağırsak çeşitli nedenlerden dolayı zarar görmüşse, suyun emilimi gerçekleşmez ve bu durumda sulu dışkı oluşumu gerçekleşir. İshal nedenleri içinde bakteriyel ve viral enfeksiyon öne çıkar. Kişinin viral enfeksiyon sebebiyle ishal olması, iyileşme sürecini birkaç gün veya bir haftaya kadar uzatması kaçınılmazdır. Doğru beslenmeyen, sağlığına özen göstermeyen bir kişinin yaşadığı ciddi su kaybı, hayati tehlikelere davetiye çıkarabilir. İshali meydana getiren çok çeşitli hastalıkların mevcut olduğunu belirtelim.

En fazla ishal hangi hastalıkta görülür?

Kolera, dizanteri, apandisit gibi hastalıklarda ishal sıkça görülmektedir.

İshal Tedavisi

Öncelikli olarak sadece tek bir çözüme dayanmamaktadır. Kişi veya kişilerle tespit edilen ishal vakaları vakit kaybetmeden tedavi edilmelidir. İlk olarak vücudun su miktarı dengelenmeli ve bu oran korunmalıdır. Beslenme alışkanlığı düzenli ve dengeli yapılmalıdır. Çoğu zaman vücut fazla miktarda sıvı tükettiği için, serum tedavisi uygunluk kazanır.

Antibiyotik: Eğer bakteri kökenli bir ishal yaşanıyorsa, hekim tarafından antibiyotik kullanması tavsiye edilir. Kaynağı parazit olan ishallerde ise yine hastalığa uygun olan antibiyotik önerilir. Antibiyotiğin rutin olarak kullanımı, bağırsak florasını bozabildiği için, bakteriyel ishallerde az miktarda kullanılması tavsiye edilir.

Düzenli beslenme: Kolay çözünen lifli besinler, pirinç, soya ürünleri tüketilebilir. İshal sürecinde tüketilmemesi gereken besinler iyileşme sürecine bu sayede yardımcı olurlar. Bunlar; kırmızı et, süt ve süt ürünleri, asitli içecekler, kızartma, çikolata gibi gıdaların kolon sendromu yaşayan hastaların fazla hassasiyet taşıdıkları belirtilir.

Hijyen: Kalın bağırsak semptomu yaşayan kişilerin ishal sürecinde izolasyon edilmiş ve hijyenik olan bir yaşam standardını uygulamaları, hastalığın uzaması ve yayılımına engel olur.

İshal Tedavisinde Kullanılan Bitkisel Yöntemler

İshal tedavisinde bitkisel yöntemler

İshal Bitkisel Tedavi: Karanfil kürü, bu süreçte bağırsakların iyileşme hızını artıran en değerli bitkisel destekler arasındadır. Kahvaltıdan 1 saat sonra 7 adet karanfili çiğnemeden bol yardımıyla yutabilirsiniz. Aynı şekilde akşam yemeğinden 2 saat önce yine 7 adet karanfili bol suyla yutabilirsiniz.

İshale İyi Gelen Ender Saraç Kürü

İshal doğal yöntemlerle tedavi için uygulanması gereken kürleri sizlerle paylaşıyoruz. Ender Saraç hocamızın tavsiye etmiş olduğu ishal tedavi kürleri iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

 1. Kür Tarifi

1 avuç sarı leblebi

1 kâse yağsız yoğurt

1 çorba kaşığı keçiboynuzu tozu

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri cam bir kâseye koyup karıştırın. Çocuklara yarım kâse, yetişkinlere günde 1 kâse tüketmeleri tavsiye edilir.

 1. Kür Tarifi

3 yemek kaşığı haşlanmış pirinç

1 kâse oda sıcaklığında yağsız yoğurt

1 orta boy haşlanmış patates

1 çay kaşığı sumak

Yarım çay kaşığı tuz

Hazırlanışı

Haşlanmış pirinç, patates ile birlikte iyice karıştırılır. İçine yoğurt, sumak ve tuzu ilave edip tüketebilirsiniz.

İshale İyi Gelen Doğal Yiyecekler

Keçiboynuzu ishale Faydaları

İshal tedavisinde keçiboynuzu mucize etkiler gösterir. Özellikle küçük çocukların ishal tedavilerinde tavsiye edilir. Sindirim sistemini düzenleyici etkilere sahiptir. Sıra dışı mucizevi bitki, mide ve bağırsaklarda dolaşan serbest radikallerin yok olmasını sağlar. İçerdiği antioksidan sayesinde, yaşanan bağırsak enfeksiyonları ve semptomlarını ortadan kaldırır. İshale karşı çok kısa sürede iyileştirici etkisi bulunan keçiboynuzu, mide ve bağırsak dostu olarak biliniyor. Yetişkin ve çocukların tüketmesi için güvenle tavsiye ediliyor.

Sumak: İshali anında kesen ve durduran özelliğe sahiptir. İshale bağlı gelişen karın ağrılarını da iyileştiren ve sakinleştiren bir bitkidir. Antioksidan bakımından çok güçlü olduğu için sindirim sistemini rahatlatmaktadır.

Nar kabuğu suyu: İshalin tüm olumsuz etkilerini ortadan kaldırır. Nar kabuğunu bir taşım kaynatın ve suyunu şifa niyetine için. Mide ve bağırsak enfeksiyonlarını iyileştirici güce sahip olduğunu anında hissedebilirsiniz.

Ayva Yaprağı: İshal için tedavi edici özelliğe sahip olmaktadır. 1 dal ayva yaprağını 1 bardak suda kaynatın. İçine 1 çay kaşığı bal ilave edip için. Yemek aralarında tüketilmesi tavsiye edilir. Bağırsak ve mide rahatsızlıklarını iyileştirici antibakteriyel özelliğe sahiptir. Ayrıca ishal bitkisel tedavi sürecinde ayvayı çok amaçlı uygulayabilirsiniz. Ayvayı komposto olarak da tüketebilir, çocuklarınıza takviye yapabilirsiniz. 1 dilim ayvayı, 1 dilim elma ile 1 bardak suda az miktarda kaynatıp suyunu ılık halde içebilirsiniz.

Kahve Limon: 1 tatlı kaşığı Türk kahvesinin içine çeyrek limon sıkıp şifa niyetine tüketebilirsiniz. Limon ve kahve ishal tedavi yöntemleri arasında geleneksel anlamda öne çıkar.

Muz ile İshal Tedavisi

Potasyum miktarı açısından çok zengin olan muz ishal tedavisi için en çok tavsiye edilen besin kaynakları arasındadır. İshal sürecinde vücudun kaybetmiş olduğu minerallerin geri kazanılması için çok ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Üstelik ishalin hızını keser ve iyileştirir.

Patates Çorbası: Patates tüketiminin ishal sürecinde çok önemli bir takviye olduğu bilinir. Haşlanmış patates ve türevleri ishali keserken, aynı zamanda tedavi edici özelliklere de sahip olmaktadır. Nişasta içeren ve ishalle ciddi anlamda mücadele eden patates, mide ve bağırsağı sakinleştirecektir. Vücudun ishal sürecinde yüksek miktarda elektrolit kaybetmektedir. Bu kaybı dengeleyecek olan patates çorbası, sodyum ve potasyum ihtiyacını karşılayacaktır.

Kepek: Bilinen en su emici özelliğe sahip besinler arasında öne çıkar. Geri dönüşümü çok yüksek ishal tedavisi bitkisel çözümler arasında üst sırada yer alır. Bağırsakta yoğunlaşan suyu emerek, tedavi edici özelliğini ortaya koyar.

Sarı Leblebi: İshali tedavi eden en geleneksel besinler arasında yer alır. Suyu emme özelliğine sahip olduğu için, bağırsakta birikmiş suyu emerek ishali keser. Ayrıca mideyi de rahatlatır.

Elma ve Tuz: İshal sürecinde vücudun kaybettiği su ve tuz miktarını dengelemek mecburidir. Aksi halde vücut direncini kaybetmeye devam ederek hayatı tehlikeye davetiye çıkarır. Elma ve tuz karşımı burada devrede girerek oldukça faydalı işlev görür. Rondodan elmayı geçirip suyunu çıkarın. İçine bir çay kaşığı tuz ilave edin. Oda sıcaklığı seviyesinde olacak olan içecek direnci de artıracaktır.

Zencefil Bal Karışımı: İshalin olumsuz etkilerini yok ederek rahatlık hissi kazandırır. Ağrı, sancı ve bağırsak semptomlarına karşı tedavi edici özelliklere sahiptir. Üstelik kaybedilen sıvıyı kazanmak için tavsiye edilen en etkili ishal için bitki çayları arasında yerini alır.

İshal Nasıl Kesilir? Ne Yersek İshal Geçer?

Yukarıdaki kürleri düzenli bir şekilde uygularsanız ishal kesilir ve tedavi edilmiş olur. Unutmayın, bağırsak florasını düzeltmek başta ishal olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi gelir. Sizlerden gelen soruların yanıtlarını ishale ne iyi gelir adı altında paylaşıyorum;

Maden Suyu ve Limon Karışımı İshali Tedavi Eder mi?

Ciddi yaşadığı su kaybıyla beraber, mineral kaybı da yaşadığı için, maden suyu ve limon karışımı ishal tedavisinde çok etkili bir görev üstlenir. Yerine koyulması gereken minerali kontrol altına alan en büyük kaynak olmaktadır. Diğer taraftan ishale neden olan patojenler, limon tarafından itina ile yok edilmektedir. Bu nedenle maden suyunun içine eklenebilecek yarım limon sindirim sistemini rahatlatacaktır.

Tuzsuz ve Yağsız Gıdalar İshale İyi Gelir mi?

İshal semptomları sürecin de, vücut fazla miktarda su kaybı yaşadığı için, önüne set çekmek gerekmektedir. Tedavinin bir ayağı da su kaybını engellemektir. Bu nedenle yağsız ve tuzsuz gıdalar ishal tedavisi için dengeli şekilde tüketilmelidir.

Yeşil Çay İshali Geçirir mi?

İçerdiği faydalı lifler sayesinde, ishali geçirir mi? Sorusunun bitkisel kaynaklı en somut cevaplarından biridir. Günde bir fincan taze demlenen yeşil çayın içine, 1 çay kaşığı bal ilave edilmesi son derece faydalı etkiler gösterecektir. İçerdiği antiseptik özelliği mide ve bağırsak ağrılarını da yok edecektir.

Yoğurt İshali Keser mi?

İshal tedavisinde yoğurt tüketilmesinin çok önemli nedenleri vardır. İçinde bulunan bakteriler, bağırsağı temizler ve steril bir ortam hazırlar. Mide ve bağırsağı mikroplardan arındıran içeriklere sahiptir. Bir kase yoğurdun içine bir dilim elma doğrayıp tüketebilirsiniz. Ayrıca haşlanmış pirinç ve sumak ekleyerek en değerli ishal için tedavi mucizesini uygulamış olacaksınız.

İshal Nasıl Tedavi Edilir? Diğer Öneriler Nelerdir?

Bağırsak ve midede yaşanan en yorucu semptomlardan biri olmaktadır. Ciddi derecede yaşanan sıvı ve mineral kayıpları, önlemi alınmadığı zaman ciddi hastalıklara davetiye çıkarır. Bu nedenle doğru bilgiler ışığında, tedavi sürecini hızlandırmak kaçınılmaz olacaktır. Uzmanlar tarafından derlenen ishal tedavi yöntemleri sizlerle paylaşılmaya devam ediliyor.

İshal hastalığına yakalanmamak aslında dikkatli bir beslenme ile mümkün olur. Lif bakımından zengin besinler tüketmemek, süt ve türevlerini yoğun şekilde tercih etmemek, yağlı yiyecekleri az miktarda tüketmek ishale önlem teşkil edecektir.

İshal Neden Olmaktadır? En Sık Yaşanan İshal Belirtileri Nelerdir?

İshal tedavisinde beslenme çok önemlidir.

Beslenme: Hijyenik olmayan besinler başta olmak üzere, yanlış beslenme alışkanlıkları ishale davetiye çıkarır. Burada mikrobik ishal meydana gelir ve gündelik hayatı ciddi oranda sekteye uğratır. Yeterli yıkanmayan yeşil yapraklı sebzeler, az pişmiş et ve türevleri, aşırı miktarda C vitamini ve lif içeren besinler, dolaptan çıkmış uzun süre dışarıda beklemiş süt ve süt ürünlerinin, yeniden dolaba kaldırılması ve üremiş bakterilerin bu yolla ağızdan alınması, yüzde yüz pişmemiş tavuk tüketimi ishal nedenleri arasında yer alır. Tüm bu sayılanlar besin zehirlenmesi nedeniyle oluşan ishali beraberinde getirir. Bu nedenle beslenme düzenine dikkat edilmeli ve hijyenik koşullar kontrol altına alınmalıdır.

Enfeksiyon ve Mikrobik İshal: Çeşitli nedenlerden dolayı, bağırsak duvarına parazit, bakteri ve viral türleri salgılamış oldukları zararlı toksinler neticesinde ishali meydana getirirler. Bağırsağın kontrolünü ele geçirir ve ishal hastalığı riskini artırır.

İshal Belirtileri Nelerdir?

Karın Ağrısı: Mide kasılması şeklinde görülür ve spazm boyutuna geçer. Günlük faaliyetleri sekteye uğratacak ölçüde rahatsızlık hissi verir.

Mide Bulantısı ve Kusma: Ağrı ve kasılmanın yanı sıra, bulantı ve kusma belirtileri kendini göstermeye başlar. Kusma semptomları ishal belirtileri arasında öne çıkıyor.

Halsizlik: Vücudun ishalden dolayı sıvı ve mineral kaybından dolayı vücut direnci düşerek halsiz kalır. Bağışıklık sistemi zayıflar ve vücut enerji kaybı yaşamaya başlar. Bu da ishal semptomları arasında görülür.

Kilo Kaybı: İshal ile birlikte gelişen kilo kaybı sürekli yaşanan dışkılama ile kendini gösterir. Bu da semptomlar arasında yer alır.

Ateş: Bağışıklık sistemi düşen vücut ateş ile tepki verebilir. Bu da aynı şekilde ishal hastalığının bir belirtisi olmaktadır.

Kanlı İshal Nedir? Ne İyi Gelir?

Kanlı ishal sulu ve sık dışkılamaya ek olarak kanlı olmaktadır. Dışkının rengi parlak kırmızıdır ve kokusu daha ağırdır. Kanlı ishal bakteri ve parazit türevlerinin vücuda besin kaynaklı yollarla girmesiyle ortaya çıkan bir semptomdur. Diğer yaşanan ishallere göre daha ağrılı ve sancılı geçmektedir. Yoğun bulantı ve karın ağrısı şeklinde gelişir ve bu semptomlar daha belirgin koşulları beraberinde getirir. Eğer kanlı ishal içeriğinde fazla miktarda bakteri barındırıyorsa, hekimler “dizanteri” hastalığı olarak yorumluyor ve tedavi sürecine başlıyorlar. Doğru bir tedavi yöntemi ile iyileşebilen kanlı ishal, normal ishale göre daha sancılı ve zorlu bir süreç olmaktadır.

İshali Engellemek için Neler Yapılabilir?

 • Öncelikle kişisel hijyene ve temizliğe çok önem verilmelidir.
 • Taze sebze ve meyveler tüketilmeli, tüketilmeden önce bol suyla yıkanmalıdır.
 • Az pişmiş çiğ et veya türevlerinin tüketilmemesine özen gösterilmelidir.
 • Güvenilmeyen mekanlarda ve hijyen konusunda emin olmadığınız yerlerde yemek tüketmemeye özen gösterebilirsiniz.
 • Gün içinde çok sık ellerin antibakteriyel içeren sabunlarla yıkanması önerilir.
 • Süt ve süt ürünlerinin mutlaka buzdolabında bekletilmesi tavsiye edilir.
 • Market ve şarküteri ürünleri alırken son kullanma tarihlerine bakılmalıdır.
 • Tavuk etinin yüzde yüz pişmiş olmasına özen göstermelisiniz. Tavuk çiğ olarak dokunulduğu zaman bile zehir salgılayabilen türlerden biridir.

İshal Olduğumda Neleri Tüketmemeliyim?

İshal tedavisinde fastwood yiyeceklerden kaçınmalısınız.

İshal hastalığı sürecinde tüketilmesi önerilen besinlerin yanında, kesinlikle uzak durulması gereken besinler de vardır. Bu sayede hastalığın seyrini kısaltmış olacak, tedavi sürecini hızlandırmış olacağız.

 • Kırmızı et, tavuk ve türevleri
 • Asitli içecekler
 • Bol lif içeren besinler
 • C vitamini bakımından güçlü meyve ve sebzeler
 • Süt ve süt ürünleri
 • Alkollü içecekler
 • Probiyotik içeren yoğurt veya kefir
 • Şekerli içecekler

Candida Albians mantarı ishal, egzama, seboreik dermatit, bağırsak sorunları gibi onlarca hastalığın belirtisidir. Candida albians mantarı tedavisi isimli konumda candida’yı nasıl yok edeceğinizi anlattım.

Bunlara da göz atabilirsiniz

1 Yorum

Necla 29 Kasım 2017 - 12:10

Muz ile ishal tedavisi oldum kesinlikle geçiriyor.

Cevapla

Yorum Yaz

konya escort konya selçuklu escort konya meram escort bursa escort bursa escort konya escort sex hikayeleri sex hikayeleri sex hikayeleri erotik hikayeler adult hikayeler gay hikayeleri porno hikayeleri lez hikayeleri